O tom, že včely potrebujeme k bežnému životu, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, už asi viete. Rovnako aj o tom, že kvalitný med je skvelým a predovšetkým zdravým sladidlom, ktoré dokáže nahradiť cukor a ešte aj urobiť niečo pre vaše zdravie. Ale počuli ste už o včeľom peli?
Udržuje a zlepšuje zdravie, omladzuje telo
Peľové zrnká rastlín, ktoré včely zbierajú, spracúvajú a ukladajú pre potreby svojej výživy, dokážu mať úžasné účinky aj na tú našu výživu. Včelí peľ obsahuje vitamíny B, A, C, D, E a K, minerály, antioxidanty aj viaceré prírodné antibiotiká. Vďaka tomu sa dá vďaka nemu znížiť zlý cholesterol, zlepšuje detoxikačnú činnosť pečene, má protizápalové účinky, podporuje imunitu, pomáha hojeniu rán, zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov a ešte mnoho ďalšieho.
Nájdite si svojho lokálneho včelára
Včelí peľ kúpite v e-shopoch, zdravých obchodíkoch alebo najlepšie priamo od včelára. Väčšinou sa predáva vo forme granuliek alebo doplnkov, takže si ho pokojne môžete pridávať do jogurtov, smoothies alebo iných jedál. Najlepšie je konzumovať včelí peľ rozdrvený alebo rozpustený vo vlažnej vode. Namáča sa cca 2-3 hodiny, kým napučí, praskne a uvoľní potrebné látky do vody. Dajú sa z neho robiť aj tzv. peľové kaše, kde do 3 dl vlažnej, ale prevarenej vody primiešate 2-3 polievkové lyžice medu, pridáte 100 g peľu a premiešate. Po troch dňoch uskladňovania v chladničke je kaša pripravená.
Alergici pozor
Hoci včelí peľ je bezpečný pre väčšinu ľudí, ľudia s alergiou na peľ a včelie bodnutie by sa mali čistému včeliemu peľu vyhýbať. Ak ste alergik, môžete vyskúšať užívanie fermentovaného peľu, čiže včelieho chleba (pergy). Rovnako môže nastať problém, ak užívate lieky na riedenie krvi. Včelí peľ sa neodporúča ani tehotným ženám a deťom do troch rokov, ak však už dojčíte, pokojne ho môžete do svojho jedálnička pridať. Dodržiavajte však presné dávkovanie: denne a preventívne by mal dospelý človek prijať medzi 10 – 20 g včelieho peľu, čo je rovné dvom až štyrom čajovým lyžičkám.