Duševné zdravie je základom celkového zdravia. Ovplyvňuje náš každodenný život, pretože na základe neho zvládame svoje emócie, stres a pohľad na život ako taký. Nadmerný stres sa však stal v súčasnosti niečím úplne bežným. A s tým súvisí aj novodobý strašiak, syndróm vyhorenia.
Prejavuje sa aj fyzicky
Vyhorenie by sa dalo charakterizovať ako stav úplného fyzického aj duševného vyčerpania. Prejavuje sa to najčastejšie tým, že je pre vás náročné venovať sa aj činnostiam, ktoré považujete za zmysluplné. Prestanete sa o čokoľvek zaujímať a pociťujete čoraz väčšiu beznádej. Syndróm vyhorenia sa často spája aj s fyzickými príznakmi, ako sú bolesti hlavy, zmena chuti do jedla, únava, bolesti žalúdka a problémy so spánkom. Vypozorovať sa dá aj pri zmenách správania, ako je izolácia od okolia, užívanie omamných látok na zvládanie situácií, výbuchy hnevu a prokrastinácia. Spozorovali ste to u niekoho zo svojho okolia? Poradíme vám, ako mu pomôcť.
Komunikácia a konkrétne riešenia, žiadne čičíkanie
Cítiť sa preťažený svojimi povinnosťami nie je nič nenormálne. Vyhorenie je vážny stav a podceňovanie ho riešiť nepomáha. Na jeho prekonanie je potrebný čas, trpezlivosť a v tých najvážnejších prípadoch aj vonkajšia pomoc v podobe terapie alebo poradenstva. Ak sledujete, ako je váš blízky človek preťažený, najlepšie je začať otvorene s ním komunikovať. Nie cez telefón, esemesky či sociálne siete, ale z očí do očí. Pri takejto komunikácii je dôležité uznať emócie druhej strany a nebagatelizovať ich vyjadreniami ako „každý je v strese“ a pod. Dôvodov syndrómu vyhorenia je mnoho. U niekoho môže byť spôsobené pracovnou záťažou, problémami vo vzťahu alebo aj stereotypným spôsobom života. Hľadajte praktické riešenia – delegujte napríklad domáce práce na niekoho iného, zaobstarajte opatrovateľku pre deti, zmeňte stereotyp nejakým ozvláštnením, naším tipom je napríklad oddychový pobyt pre dvoch či oslava, atď. Urobte svojmu blízkemu doma welness – postarajte sa nielen o jeho dušu, ale aj o telo, urobte mu masáž tváre, ošetrite vlasy (na to je naším tipom HairBurst recenzia a zľavový kód).
Nájdite si spoločné relaxačné aktivity
Ak niekto práve prechádza vyhorením, neznamená to, že by mal okamžite dať výpoveď alebo sa s niekým rozísť. Skôr si stanovte hranice. Odporučte osobe, ktorá trpí syndrómom vyhorenia kvôli práci, aby si prácu nenosila domov a stanovila si pevnú pracovnú dobu, po ktorej nebude napríklad dvíhať telefón svojmu šéfovi a pod. Pocit podpory je pre vyhoreného človeka nesmierne dôležitý, hoci sa vám môžu zdať jeho reakcie ako opak. Je dobré, aby ste takého človeka pravidelne kontrolovali, nielen počas víkendu, keď ho zoberiete na welness pobyt či ochutnávku vína. Zamestnajte jeho myseľ niečím pozitívnym na dlhodobejšie. Sú to aktivity ako napríklad cvičenie, trávenie času v prírode či meditácia. Robte vyhorenému človeku pri týchto aktivitách spoločnosť a nenechávajte ho s jeho temnými myšlienkami samého. To je asi najviac, čo môžete pre neho urobiť.