Nosíme ich každý deň, nevychádzame bez nich z domu a máme ich plné skrine. Aj keď je čoraz populárnejší trend chôdze naboso, predsa len existujú situácie, kedy sa noseniu topánok nedá vyhnúť. Noha nám vraj rastie len do puberty, potom už môžeme nosiť jedny topánky aj do konca života. Je to však naozaj tak?

Aj topánky môžu poškodzovať naše zdravie – ako?
(zdroj: unsplash.com)

Nohy rastú celý život

Tvrdenie, že po puberte sa vám už veľkosť chodidla nezväčší, je mýtus. Vyvracajú ho napríklad tehotné ženy, ktoré spozorovali po narodení potomka jeho zväčšenie. Dĺžka a šírka chodidla sa mení aj s pribúdajúcim vekom. V dôsledku toho by ste si mali dať zmerať veľkosť chodidiel, aby ste sa uistili, že ste zo svojich obľúbených topánok nevyrástli. Ak tak nerobíte pravidelne, vystavujete sa riziku, že zdravie vašich chodidiel je narušené, a to vám môže spôsobiť aj rôzne iné zdravotné komplikácie.

Keď sa príliš často potkýnate

To, že vám topánky nesedia, vám môže napovedať niekoľko signálov. Stáva sa vám napríklad, že po celom dni v topánkach pociťujete bolesť chodidiel? Z času na čas je to bežné a aj akceptovateľné. Avšak, ak sa to stáva často a je bežné, že si večer nohy takmer ani necítite, dôvodom je nesprávna veľkosť topánok. Aj pocit ťažkých nôh či ich opuch môže byť príčinou nesprávnej veľkosti nosenej obuvi. Únava nôh, resp. spomínaný pocit ťažkých nôh je dôsledkom zlej obuvi. Mravčenie v nohách môže spôsobovať príliš tesná obuv. Necitlivosť nôh môže rovnako vzniknúť v dôsledku tesnej obuvi, nakoľko je obmedzený krvný obeh, v dôsledku čoho krv nekoluje do celých chodidiel. Spozorovali ste krv pod nechtom alebo priamo modrinu? Tak v tom prípade je to vďaka príliš malým topánkam. O nesprávnej veľkosti tiež môžu vypovedať problémy pri chôdzi či behu alebo rôzne fyzické zranenia nôh, ako otlaky, pľuzgiere a iné.

Najlepšie je nakupovať dopoludnia

Topánky nám zabezpečujú správnu oporu a pohodlie. Obuv by nám mala pohodlne sedieť bez toho, aby nás tlačila alebo sa šmýkala. Podľa odborníkov platí, že medzi najdlhším prstom a koncom topánky by mal byť priestor široký približne ako palec a päta by mala byť bezpečne na svojom mieste bez nadmerného pohybu. Najlepšie je teda zabrániť všetkým vyššie spomínaným problémom už pri samotnej kúpe topánok. Ak sa rozhodnete kúpiť si nové topánky, mali by ste sa do obchodu vybrať v dopoludňajších hodinách. Popoludní sú zväčša naše nohy opuchnuté, a tak nám topánky nasledujúci deň nemusia vôbec sedieť. Máte už svoje ideálne veľké topánky vyskúšané? Tak si ich jednoducho objednajte z eshopu daného obchodu lacnejšie! Pomôžu vám pri tom zľavy na KuponyZdarma.sk.