Chceli by ste vyskúšať vegánsky proteín a rozmýšľate nad jeho trvanlivosťou? Vydrží dlhšie ako srvátkový proteín alebo je dátum jeho spotreby naopak kratší? Tento článok vám to prezradí.

Zaujíma vás, ako dlho vydrží vegánsky proteín?
(zdroj: unsplash.com)

Športová výživa dnešnej doby sa môže bez pochýb pochváliť skutočne pestrou ponukou vo vysokej kvalite. Výnimkou nie je ani vegánsky proteín, ktorý sa v posledných rokoch stal hitom medzi športovcami. Či už medzi vegánmi, ľuďmi s intoleranciou laktózy alebo jednoducho ľuďmi, ktorí chcú obmedziť živočíšnu zložku alebo jednoducho nemajú radi srvátkové proteíny. Zaujíma vás ako sa líši ich trvanlivosť? Nielen to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ak by sme porovnali klasický proteín s vegánskym, prišli by sme na to, že v súčasnosti sú vegánske bielkoviny často porovnateľnej kvality ako srvátkové bielkoviny. Predovšetkým majú kompletné aminokyselinové spektrum. Aminokyseliny sú základom bielkovín a ich kvalitu určuje obsah esenciálnych aminokyselín, teda tých, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Sú to: valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín a treonín.

Čím viac esenciálnych aminokyselín, tým kvalitnejší je proteínový prášok a tým lepšie sa bielkoviny vstrebávajú. To vedie k väčšiemu rastu a regenerácii svalov. Vegánske bielkoviny sa často kombinujú, aby sa dosiahlo lepšie aminokyselinové spektrum. Obľúbená je napríklad zmes hrachového a fazuľového izolátu. Zaujíma vás predovšetkým ako dlho vydrží vegánsky proteín a to, či sa musíte s jeho konzumáciou ponáhľať? Posvietime si na to.

Trvanlivosť (nielen) vegánskeho proteínu

Podľa najnovších štúdií vydrží srvátkový proteín v priemere približne 18 mesiacov, ak je skladovaný v normálnych podmienkach a vlhkosti. Niektoré proteíny vydržia až päť rokov. Samozrejme, je to predovšetkým vtedy ak obsahujú pridané zložky, ktoré môžu zvýšiť ich trvanlivosť. V každom prípade však platí, že proteínové prášky majú relatívne nízky obsah vlhkosti, takže sú menej náchylné na rast baktérií. Nemusíme sa teda obávať, že by sa skoro a rýchlo pokazili. Čo sa s nimi však môže stať? Môžu napríklad žltnúť alebo začať tvoriť hrudky, mať horkú chuť atď. Srvátka obsahuje aj zvyšky mliečneho cukru a niektoré aminokyseliny, ako napríklad lyzín, môžu byť degradodavné. Proteín môže napríklad vyblednúť a zhoršiť chuť.

A čo teda vegánsky proteín, ktorý neobsahuje živočíšnu zložku?

Vegánske proteíny majú zvyčajne dlhšiu životnosť, pretože neobsahujú mliečnu zložku. Všeobecné štúdie hovoria o priemernej dĺžke 24 mesiacov v porovnaní s 18 mesiacmi, ktoré vydrží srvátka. Je bezpečné konzumovať takéto bielkoviny aj po uplynutí dátumu spotreby?

Dátum spotreby je len približný odhad a nie presný výpočet a vďaka absencii mliečnej zložky môžeme eliminovať značnú časť bakteriálnych obáv. Vo všeobecnosti bez laboratórneho vybavenia však pravdepodobne nedokážete zistiť, či je skutočne po spotrebe. Stále však platí, že ak sa jeho vôňa alebo chuť líši od toho, na čo ste zvyknutí, je lepšie ho vyhodiť.

Komerčný článok