Raňajky vás naštartujú do nového dňa a rozbehnú váš metabolizmus. V prípade, že chudnete alebo si chcete udržať svoju váhu, nesmiete zabúdať na raňajky. Tie však musia byť také, aby vás na dlhý čas zasýtili.

5 potravín, ktoré vás zasýtia a naštartujú
(zdroj: unsplash.com)

Ovsené vločky

Uvarte si z ovsených vločiek kašu a ochuťte ju nastrúhaným jablkom, škoricou a hrozienkami. Tiež môžete do kaše vmiešať rôzne čerstvé alebo sušené ovocie, orechy alebo semienka. Takýmito raňajkami budete mať energie na celé doobedie a nebudete ani tak skoro hladní. Môžu za to vločky, ktoré vstrebávajú veľa vody a starajú sa o pocit plného žalúdka.

Chia semienka

Tieto maličké čierne semienka sú veľmi populárne a viete si ich pripraviť na mnoho spôsobov. Môžu byť napríklad v jogurte, v müsli, či kokteiloch. Hlavné však je, že vás chia semienka vedia zasýtiť na poriadne dlhý čas a to vďaka tomu, že absorbujú veľké množstvo vody a tým sa niekoľkonásobne zväčšia.

Avokádo

V prípade, že nemáte chuť na sladké raňajky, tak potom siahnite po avokáde. Má krásnu maslovú konzistenciu, takže ho môžete použiť aj ako náhradu za maslo. Avokádo je výborné do nátierok, no môžete si z neho urobiť aj rýchly šalát. Pridávaním avokáda do raňajok zvýšite výživovú hodnotu jedla a budete sa cítiť dlho sýti.

Vajíčka

Aj keď sa vám môžu zdať na ráno ako ťažké, nie je to tak. Pripravte si omeletu so zeleninou na olivovom oleji, uvarte si ich na tvrdo a spravte si z nich nátierku alebo si na masle osmažíte praženicu. Vajíčka sú vynikajúcim zdrojom proteínov, ktorý hladný žalúdok nadlho upokojí.

Smoothies

V prípade, že sa ráno priveľmi ponáhľate do práce, pripravte si sýte raňajky v mixéri. Pre zasýtenie hladného žalúdka na celé dopoludnie si zmixujte ovocie a biely jogurt. Do toho môžete zmiešať predom namočené ovsené vločky, či chia semienka. Výbornou zmenou môže byť tiež pridanie acidofilného mlieka alebo tvarohu do kokteilu.