V súčasnosti nepočúvame nič iné, len to, že inflácia stúpa, a spolu s ňou aj naše náklady na domácnosť. Väčšina z nich obrovskú časť mesačného rozpočtu utratí práve na jedlo. Ako ušetriť na tých najbežnejších potravinách a čoho sa pri nakupovaní vyvarovať?

Ceny potravín rastú – ako na nich ušetriť?
(zdroj: unsplash.com)

Inventúra pomáha aj domácnostiam

Nakupovať s rozumom znamená následne nevyhadzovať pokazené potraviny, ani prejedať sa sladkosťami či inými nezdravými vecami. Vždy si pred nákupom spíšte zoznam a poprípade aj urobte inventúru priestorov, kde skladujete jedlo. Získate tak vďaka pokazeným alebo starým potravinám, ktoré nájdete, prehľad nielen o tom, čo potrebujete, ale aj čo určite nepotrebujete. Načo vám je napríklad nové balenie cereálií, keď ste našli štyri škatule po záruke?

Zjedzte aj to, čo sa zdá, že sa už zjesť nedá

Naučte sa spotrebovať zvyšky jedál. Ak máte doma napríklad suchú knedľu, ktorú sa už nikto jesť nechystá, nakrájajte ju na kocky a zmiešajte na panvici s vajcami a olejom. Ostalo vám po nedeľnom obede nedojedené kura? Uvarte k nemu ryžu so zeleninou a rizoto je na svete. Pomáha aj zostaviť si dopredu nejaký jedálniček – nemusíte to nutne urobiť na týždeň dopredu, stačia aj dva-tri dni. Určite tak potom pri nakupovaní potravín na to potrebných ušetríte niekoľko desiatok eur.

Plánujte dopredu

Aj pri plánovaní jedálnička myslite na niekoľko skutočností. Chystáte sa nasledujúce dni variť plnohodnotnú večeru, alebo stačí niečo rýchle? Bude doma večerať celá rodina, alebo len niektorí jej členovia? Najskôr si premyslite, aké jedlá by ste dokázali pripraviť z toho, čo už máte doma, najlepšie z potravín pár dní pred koncom záruky. Možno prídete na to, že ani na žiadny nákup ísť nepotrebujete. Nikdy nenakupujte hladní, alebo medzi 16-tou a 19-tou hodinou, keď ste obvykle dlhší čas od obeda a je väčší predpoklad, že nakúpite zbytočnosti. A samozrejme, využívajte možné zľavy, predovšetkým pri trvanlivých potravinách, ktoré môžete nakúpiť aj do zásoby. Častokrát tiež platíme viac iba za značku alebo obal. Nájdite lacnejšiu alternatívu konkrétnej potraviny a opäť ušetríte.