Niektorí ľudia sú na opary a herpesy náchylnejší, než ostatní. Možno ste totiž počuli, že sa mu ľudovo hovorí aj horúčka na pere. A podobne, ako niektorí z nás bývajú častejšie chorí, prípadne sa im choroba vráti aj viackrát v krátkom časovom rozmedzí, aj opar dokáže byť častým a nepríjemným spoločníkom.

Už zasa opar! Ako sa ho zbaviť a predchádzať mu
(zdroj: unsplash.com)

Vírus sa šíri rýchlo a nenápadne

Herpes sú drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré sa vyskytujú na perách a okolo nich. Ide o bežnú vírusovú infekciu, takže ho môžete veľmi ľahko získať kontaktom koža na kožu s niekým, kto je nositeľom tohto vírusu. Častokrát sa môžete nakaziť dlho predtým, než viditeľne herpes dostanete. Prejavy môže spustiť aj únava, stres, hormonálne zmeny ako menštruácia, alebo sa môže pridružiť k inému zápalovému ochoreniu ako sprievodný jav. Dôležité je neškrabať si ho, nestláčať pľuzgieriky, keď sú natečené a tiež neolupovať chrasty, ktoré po ich prasknutí ostávajú.

Voľnopredajné maste urýchľujú hojenie

Od bolesti, ktorá často herpes alebo opar sprevádza, si môžete uľaviť napríklad chladivými obkladmi. Stačí zabaliť do utierky ľad. Balzamy na pery (najlepšie čisto na báze vazelíny) vám zasa pomôžu predísť pred praskaním a rozširovaním sa. Nečakajte zázraky – zbaviť sa herpesu trvá minimálne 1-2 týždne, nejde to zo dňa na deň. Pomáha budovanie si imunity, čiže správny životný štýl: kvalitná strava, dostatočný spánok, vyhýbanie sa stresu a napríklad otužovanie.

Nepite z jednej fľaše

Zlou správou je, že ak raz herpes dostanete, vírus už vo vašom tele ostáva navždy. Určite by ste mali navštíviť lekára, ak sú jeho prejavy výrazné a na veľkej ploche a nezmiznú ani do dvoch týždňov, prípadne sa často opakujú. Najlepšou prevenciou proti nemu je vyhýbať sa zdieľaniu spoločných predmetov, ako poháre, slamky, uteráky a časti osobnej kozmetiky, ako napríklad balzam na pery. Rovnako je ako pri všetkých vírusoch nápomocné časté umývanie si rúk – hlavne predtým, ako sa dotýkate seba, iných ľudí či dokonca malých detí.