Naše telo potrebuje pre svoje zdravé fungovanie viacero rôznych vitamínov a minerálov. Niekedy nestačí, ak ich prijímame len v potrave, pretože častokrát nejeme tú správnu a nejeme jej dosť. Hoci draslík sa nám spája skôr s dávnymi hodinami chémie a pokusmi na nej, v skutočnosti je pre nás veľmi dôležitý aj ako súčasť každodenného života. Vedeli ste prečo?
Aby ste sa mohli hýbať
Draslík si naše telo nedokáže vytvoriť samé. Potrebujeme ho na dve dôležité veci: kvôli krvnému tlaku a zdraviu našich svalov. S pomocou obličiek totiž odstraňuje z tela ďalší chemický prvok: sodík. Ten je síce rovnako potrebný, no jeho nadbytok môže spôsobiť vysoký krvný tlak. Taktiež sa vďaka draslíku naše krvné cievy dokážu zrelaxovať a uvoľniť. A v neposlednom rade si draslík pýtajú aj naše nervy, aby mohli dobre fungovať.
Jedzte veľa ovocia a zeleniny – nie je to fáma
Aj keď potrebná denná dávka draslíka sa líši v závislosti od zdravotného stavu a úrovne aktivít, ktoré denne vykonávame, vedci odporúčajú konzumovať ho aspoň 3500 mg denne. Pravdepodobne veľa potravín, v ktorých sa nachádza, už konzumujete bez toho, aby ste o tom vedeli, len pre upresnenie je však potrebné dodať, že dobrým zdrojom draslíka je predovšetkým čerstvá zelenina a ovocie. Či už banány, pomaranče, melón, zemiaky alebo hrach. Zaujímavosťou je, že draslík nájdete aj v niektorom sušenom ovocí (napríklad v sušených slivkách, hrozienkach alebo datliach).
Netreba to preháňať
Ak milujete mliečne výrobky, dobrou správou je, že draslík nájdete aj tam. Musia však byť z kvalitného mlieka, či už ide o mlieko samotné, alebo napríklad jogurty. Draslík obsahujú aj niektoré ryby – najvyšší obsah má tuniak, hneď po ňom losos a treska. Nájdete ho aj v kuchynských soliach so zvýšeným obsahom draslíka, v mäse a hydine, orechoch či celozrnnom chlebe a cestovinách. Rovnako, ako je dôležité dodržiavať dennú dávku, je však aj dôležité veľmi ju neprekračovať – ak denne prijmete viac, než 4700 mg, už to neprináša spomínané benefity.