Iba na Slovensku touto najčastejšou formou demencie trpí cez 60 tisíc ľudí. Oficiálne sa zaraďuje k desiatke hlavných smrteľných ochorení, ktoré znepríjemňujú život nielen tomu, kto Alzheimerom trpí, ale aj jeho blízkym. Aj so zatiaľ neliečiteľnou chorobou sa však dá žiť – a dokonca aj zmierniť ju.

Dá sa s Alzheimerom bojovať? Alebo ako zmierniť jeho príznaky
(zdroj: unsplash.com)

Doprajte si kvalitný odpočinok

Možno ste nevedeli, že pred Alzheimerovou chorobou chráni aj zdravý spánok. Vedci totiž preukázali spojitosť medzi nedostatočným spánkom a vyšším rizikom vzniku a hromadením takzvaných amyloidných proteínov, ktoré vytvárajú v mozgu plak a sú typickým príznakom ochorenia. Práve preto sa starším ľuďom odporúča denne spať sedem až osem hodín. Rovnako sa seniorom odporúča aj napriek pokročilému veku hýbať sa – pravidelné cvičenie totiž znižuje riziko vzniku Alzheimera až o 50 %. Odporúčajú sa hlavne aeróbne aktivity, ako napríklad beh, plávanie alebo bicyklovanie.

Pozor na to, čo jete

Proti počiatočným príznakom degenerovania mozgu pomáha ako prevencia aj vyvážená strava. Keď vedci napríklad porovnávali tzv. západnú stravu s tou stredomorskou, zistili, že hot dogy, rýchle občerstvenie, zemiakové hranolky a iné príklady tej západnej opäť napomáhajú rýchlejšiemu usadzovaniu spomínaných amyloidných proteínov. Naopak, pri konzumácii stravy bohatej na veľké množstvo čerstvého ovocia, zeleniny, orechov, olivového oleja a rýb, k tejto tvorbe a usadzovaniu nedochádza. Naozaj teda platí, že ste to, čo jete.

Trénujte si mozog

Vedci zistili aj to, že dištancovanie sa od spoločnosti a vyhľadávanie samoty spôsobuje oveľa rýchlejšiu degeneráciu mozgu a tým nástup Alzheimerovej choroby. Práve kontakt s ostatnými seniormi, rodinou a priateľmi bráni sociálnej izolácii. Zázračné účinky v boji s touto chorobou má aj zbavenie sa zlozvykov, ako napríklad fajčenie či obmedzenie pitia kávy. Proti degenerácii môžete bojovať aj tréningom mozgu – trénujte teda pamäť pomocou krížoviek, sudoku, hlavolamov a učenia sa nových vecí. Mozgovú činnosť podporuje napríklad aj voľnopredajné ginkgo biloba.